Pobliskie atrakcje:
                      
                       Chęciny - 5 km

                                 
          
         
         Podzamcze
-15 km            


          Huta Szklana - osada - 43 km        

 

 

Valid XHTML 1.0 Strict

Jaskinia Raj


   
    Jaskinia Raj jest typową jaskinią krasową rozwiniętą w wapieniach. Choć niewielka, wyróżnia się wśród polskich jaskiń bogatą i dobrze zachowaną szatą naciekową. Należy do nielicznych w kraju jaskiń oświetlonych elektrycznie (oświetlenie światłowodowe) i udostępnionych do zwiedzania pod opieką przewodnika.

Korytarze jaskini wytworzone zostały w wapieniach środkowego dewonu, które ok. 360 milionów lat temu powstały na dnie płytkiego morza. Rozwój jaskini zachodził w kilku etapach, głównie pod koniec trzeciorzędu i w czwartorzędzie.

 Jaskinia Raj w liczbach

Długość naturalnych korytarzy jaskini 240m
Długość sztucznego chodnika 40m
Długość trasy turystycznej we wnętrzu jaskini 180m
Temperatura we wnętrzu jaskini 8-10 °C
Wilgotność powyżej 95%

     Wejście do jaskini prowadzi sztolnią wykonaną w miejscu, gdzie znajdował się dawny otwór jaskini, który w ciągu ostatnich tysiącleci został całkowicie zasypany naturalnym osypiskiem ze zbocza.


Data powstania

   
od 1972 r.
 udostępnona
dla turystów
26-060 Checiny
ul. Dobrzaczka

woj. świętokrzyskie
bilet normalny - 17 zł,
 bilet ulgowy - 17 zł
W sezonie 15 I - 15 XI
Wt- Nd: 10.00 – 17.00
Poza sezonem 16 XI - 14 XI
nieczynne
data aktualizacji: 06.11.2013 r.

Moim okiem:
   
"Wszystkich Turystów prosimy o wcześniejsze dokonywanie rezerwacji biletów, ponieważ ich ilość jest ograniczona ze względu na ochronę mikroklimatu jaskini."

    Powyższy komunikat  jest jak najbardziej prawdziwy, choć ja sam się do niego niedostosowałem. Niby sprawa postawiona jasno ale... zawsze musi być jakieś ale i tym razem też tak było. Jako, że nie wiedziałem kiedy się tam pojawię (ponieważ po drodze tyle jest ciekawych miejsc, do których warto zajrzeć na chwilę:)), że postanowiłem pojechać i liczyć, że mimo wszystko
zostanę wpuszczony. Plan zrealizowany choć jak to często bywa nie obyło się bez problemów. Grupy osów wpuszczane są co chyba, o ile dobrze pamiętam 30 min. więc trzeba trochę poczekać aż sprzedzą ci bilet po uprzedniej  reprymendzie słownej dotyczącej komunikatu powyżej. Polecam uśmiechanie się + robienie oczu jak kot ze Shreka + robienie miny świadczącej o nikłym poziomie naszej inteligencji. Taka mieszanka to sukces murowany aby zdobyć upragniony bilet i dołączenia do jakieś grupy:). Osoby które chcą się wybrać większą grupą będą już raczej miały problem bez wcześniejszej rezerwacji. Nas była trójka więc jakoś się udało. Temperatura w jakini przez cały rok do wysokich nie należy, więc niby sprawa oczywista ale warto tu zaznaczyć, że trzeba wziąć coś ciepłego do ubrania. Samo zwiedzanie jaskini z przewodnikiem trwało ok. 40 min ale bardzo szybko mija słuchając wielu ciekawych inormacji i podziwianiu widoków.
  
     Niestety w jaskini obowiązuje zakaz fotografowania. Ponieważ jak powiedział przewodnik, podczas robienia zdjęć z lampą błyskową, światło powstałe może spowodować tworzenie się glonów a one skolei mogą mieć wpływ na zniszczenie stalatytów itp. :) Trzeba mu wierzyć na słowo i dlatego zamieściłem zdjęcie jaskini ściągniete gdzieś z internetu, aby przybliżyć jak piękne i urokliwe jest to miejsce.

...

Mapa dojazdu:


Wyświetl większą mapę