ZAMEK POLSKI


Pobliskie atrakcje:
                      
Piotrków Trybunalski - 0 km

                                 
          

        
TM Niebieskie żródła  - 30 km           


          Konewka - 42 km
         

 

 

Valid XHTML 1.0 Strict

Zamek Królewski w Piotrkowie Trybunalskim


    Zamek Królewski w Piotrkowie Trybunalskim – zbudowany w latach 1512-1519 przez mistrza Benedykta z Sandomierza na polecenie Zygmunta I Starego. Jest to budowla w stylu późnogotyckiej wieży mieszkalnej z cegły i piaskowca, czterokondygnacyjny, przykryta dachem namiotowym pochodzącym z 1670 r., czyli okresu odbudowy po potopie szwedzkim. Obecnie siedziba muzeum.

    Zamek został ulokowany na kopcu ziemnym otoczonym fosą. Nadano mu kształt wieży, którą wypiętrzono ponad okolicę potężnym masywem trzech kondygnacji wspartych na wysokim przyziemiu. Obiekt zaprojektowano na planie prostokąta (18x19,7 m dłuższymi bokami skierowany ku południowi i północy,) miał wysokie przyziemie, parter i dwa piętra. Najwyższe piętro zostało zburzone przez Rosjan w XIX wieku i obecnie istniejące zostało zrekonstruowane po 1950 r. Występuje tutaj trójwnętrzowy układ oparty na odwiecznej zasadzie podziału dwiema ścianami skrzyżowanymi pod kątem prostym. Tym sposobem dwa wnętrza uzyskały plan kwadratu, natomiast pomieszczenie po stronie wschodniej – plan umiarkowanego prostokąta. Środki obronne były bardzo skromne, przykop z mostem. Izolacja uzyskana dzięki fosie miała raczej znaczenie przede wszystkim dla jej programu reprezentacyjnego. Wysokie przyziemie tworzy optyczny cokół dla elewacji. O bezpieczeństwie jej lokatorów decydowało otoczenie obiektu. Także i funkcja budowli raczej wykluczała jej obronność. Wieża w Piotrkowie powinna być, zatem interpretowana, jako pałac, o czym wymownie świadczą jej wnętrza i jej elewacje.


Data powstania

   
1512 - 1519  r. 97-300 Piotrków Trybunalski
Plac Zamkowy 4
woj. łódzkie
bilet normalny - 3 zł,
 bilet ulgowy - 1,5 zł
Wt, Pt: 10.00 – 17.00
Śr, Czw, Nd: 12.00 - 15.00
 Sb: 10.00 – 16.00
data aktualizacji: 02.06.2014 r.


Moim okiem:


    W miejscowym zamku mieści się muzeum. Niestety z braku czasu nie mogłem wejść do zamku. Nie pozostaje nic innego jak jeszcze tu wrócić i wspomuc miejscowe muzeum porzez zakupienie biletu i odwiedzenie wystaw tu prezntowanych.


...

Mapa dojazdu:


Wyświetl większą mapę