HERB MIASTA


Pobliskie atrakcje:

Piotrków Trybunalski-zamek -0 km

                                 




            

           
TM Niebieskie żródła  - 30 km          










          
  Konewka - 42 km            





















 





 

Valid XHTML 1.0 Strict


Piotrków Trybunalski


    Piotrków Trybunalski - miasto położone w środkowej części Wyżyny Łódzkiej, na pograniczu historycznych dzielnic państwa polskiego, liczy obecnie ok. 80 tysięcy mieszkańców i zajmuje obszar o powierzchni 68 km2. Legenda przypisuje założenie miasta, żyjącemu w I połowie XII wieku, potężnemu możnowładcy polskiemu Piotrowi Duninowi zwanemu Włostowicem, który pokutując za czyn nierycerski, miał w Polsce wybudować 77 kościołów, w tym najstarszy kościół w Piotrkowie pod wezwaniem św. Jakuba. To od jego imienia ma pochodzić patronimiczna nazwa miasta, której drugi człon: Trybunalski , został nadany w czasach nowożytnych dla upamiętnienia Trybunału Koronnego - najwyższego sądu dawnej Rzeczypospolitej - mającego tutaj swoją siedzibę przez 214 lat, poczynając od 1578 roku aż do katastrofy państwa polskiego u schyłku XVIII wieku.Historyczne początki Piotrkowa nie są znane, a pierwsza informacja o nim spotkana w źródłach historycznych, pochodzi z przywileju księcia krakowskiego wystawionego w 1217 roku, który potwierdza wyrok sądu książęcego, korzystny dla położonego blisko, nad Pilicą, klasztoru cystersów w Sulejowie. W ciągu XIII wieku Piotrków rozwinął się w znaczną i ludną osadę, gdzie władcy księstw łęczyckiego i sieradzkiego zwoływali zjazdy rycerskie i odbywali sądy, w czasach, gdy władca był najwyższym sędzią swoich poddanych. Prawdopodobnie w trakcie jednego z takich zjazdów, który w roku 1291 zwołał tutaj książę sieradzki Władysław Łokietek, Piotrków otrzymał przywilej lokacyjny i prawo miejskie, bowiem w początkach XIV wieku, co wynika z dokumentów książęcych, był już miastem i cieszył się opieką władcy.Niestety pierwsze dokumenty miejskie Piotrkowa uległy zniszczeniu około 1400 roku, kiedy wielki pożar zniszczył zabudowę i naruszył mury miejskie stawiane w II połowie XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego. Wtedy także zbudowana została Fara - najstarszy z piotrkowskich kościołów, którego mury bywały świadkami wydarzeń mających znaczenie dla królestwa polskiego, tu bowiem uroczystymi nabożeństwami zaczynały się w XV i XVI wieku zjazdy generalne szlachty polskiej i obrady sejmowe, a później sesje Trybunału Koronnego. Tu rozpoczynali swoje rządy, obierani władcami na sejmach elekcyjnych, potomkowie Władysława Jagiełły, który w 1404 roku potwierdził wszystkie dawne przywileje Piotrkowa i nadał jego mieszkańcom prawo magdeburskie, zapewniające samorząd i królewską opiekę. Tu składali pierwsze hołdy władcom Rzeczypospolitej wielcy mistrzowie Zakonu Krzyżackiego. 

http://www.piotrkow.pl/

Moim okiem:

       Do tej pory Piotrków Trybunalski kojarzył mi się z mandatem jaki przyszedł mi z fotoradaru i piwa Rebel, które sączę w wolnej chwili. Jednak dzięki akcji „pociągiem w łódzkie” miałem przyjemność poznać bliżej to miasto. Trochę przypadkiem dowiedziałem się o tej akcji i miło mnie zaskoczyła. Całkowicie za darmo możemy z dworca Łódź Kaliska pojechać sobie na wycieczkę i zwiedzić ciekawe miejsca w towarzystwie przewodnika. Tak też było podczas wizyty w Piotrkowie Trybunalskim. Cała podróż z Łodzi trwała ok. 1,10h byłoby szybciej gdyby nie 15 minut stania w Koluszkach:P Ale to tylko czepianie się na siłę. W pociągu po zajęciu miejsc, dostaliśmy bilety i zostaliśmy poinformowani do której grupy zwiedzającej Piotrków Trybunalski zostaliśmy przydzieleni. Na miejscu już czekali na nas przewodnicy, którzy zabrali swoje grupy na zwiedzanie miasta. Już na start przywitał nas stary dworzec, którego peron jest zadaszony oryginalną drewnianą wiatę peronową. Podobno są tylko takie dwie, ta i druga w Wiedniu, niestety ta z Wiednia jest niestety ładniejsza.
    Dodać muszę, że średnia wieku turystów wynosiła tak na oko ok. 50+ Dla mnie to żadna nowość. Już przywykłem, że zwiedzając nasz piękny kraj spotykam starsze osoby. Młodzi raczej preferują obejrzenie Warsaw Shore niż wycieczkę pociągiem do Piotrkowa Trybunalskiego;) Zwiedzanie miasta trwało ok. 3h. Nie jest to wiele więc skupiliśmy się raczej na zwiedzaniu miasta z zewnątrz. Zaliczyliśmy 3 kościoły od środka, które muszę przyznać robiły wrażenie. Przewodnik naszej grupy dopiero był po kursie i z nami zaliczył swój debiut, muszę przyznać, że udany. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się dlaczego na zrekonstruowane fundamenty po dawnym ratuszu mówi „obszczymurek” i dlaczego rzekę Strawę nazywa smrudką. Takie informację na wycieczkach cenię najbardziej bo nie przeczytamy o nich w książkach, a jedynie możemy się dowiedzieć o nich od miejscowych pasjonatów.
    Do tej pory Piotrków Trybunalski wydawał mi się mało turystyczny jednakże szczerze muszę przyznać, że się pomyliłem i na pewno tu jeszcze wrócę.
     


...

Mapa dojazdu:


Wyświetl większą mapę