ZAMEK POLSKI


Pobliskie atrakcje:
                      
                 Kazimierz Dolny - 5 km

                                 
         


      Kazimierz Dolny-zamek -5,5 km        


        Puławy - 13 km        

 

 

Valid XHTML 1.0 Strict

Janowiec


    Zamek w Janowcu nad Wisłą jest siedzibą jednego z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego. Zamek bastejowy wzniesiony na początku XVI wieku i rozbudowywany do XVIII wieku był siedzibą magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Z jego budową związani są wybitni architekci i rzeźbiarze: Santi Gucci Fiorentino, Giovanni Battista Falconi i Tylman z Gameren. Muzeum Nadwiślańskie przeprowadziło zabezpieczenie ruiny i dokonało częściowej odbudowy zamku. Jedną z odbudowanych części jest tzw. Dom Północny - swego rodzaju pałac, dobudowany w 1 poł. XVI wieku do wcześniej istniejącego muru obronnego. Jego autorstwo przypisuje się architektowi Santiemu Gucciemu Fiorentino. Obecnie w trzech salach na parterze zgromadzono eksponaty poświęcone przeszłości zamku, kolejnym właścicielom, historii obiektu oraz dziejom jego konserwacji.


Data powstania

   
1508 - 1526 r. ul. Lubelska 20 
24-123 Janowiec

woj. lubelskie
bilet normalny - 12 zł,
 bilet ulgowy - 8 zł
piątek wstęp wolny
Sezon letni V-IX
Pn - Nd: 10.00 – 17.00
Sezon zimowy X - IV
Pn - Nd: 9.00 – 16.00
data aktualizacji: 6.11.2013 r.

Moim okiem:
   Zamek w Janowcu był dla nas przystankiem w podróży do Kazimierza Wielkiego. Traf chciał, że przyjechaliśmy w piątek, w który to można zwiedzać zamek za darmo. Jako, że w naturze wszystko musi zawsze wyjść na zero musieliśmy zapłacić za parking, który znajdował się na terenie obiektu. Stąd ruszyliśmy na krótki spacer w kierunku zamku. Obiekt prezentuje się wyśmienicie, a oczy przykuwają zwłaszcza biało – czerwone pasy na elewacji zamku, które są rozpoznawalnym znakiem dla tego obiektu. W samym zamku mamy możliwość zwiedzania muzeum oraz części zamku od strony wejścia. Będąc w środku można obserwować prace tam przeprowadzone. Jest to dobry prognostyk świadczący, że zamek w Janowcu z czasem będzie coraz piękniejszym miejscem. Oby to wpłynęło na coraz częstsze odwiedzany przez  liczniejsze grupy turystów. Zwłaszcza, że znajduje się w niewielkiej odległości od jakże to obleganego Kazimierza Dolnego.
    Do wspomnianej miejscowości można się dostać na dwa sposoby. Pierwsza opcja to droga lądowa przez Puławy, gdzie warto się zatrzymać i zwiedzić Pałac Czartoryskich i piękny park, który go otacza. My zaś wybraliśmy inną, szybszą opcję. Przeprawiliśmy się promem rzecznym. Koszty są niewielkie, a naprawdę zaoszczędzimy sporo czasu, który możemy poświęcić na zwiedzanie pięknych miejsc w województwie lubelskim.
    Link do strony z promem: http://www.prom-janowiec.pl/

...

Mapa dojazdu:


Wyświetl większą mapę