ZAMEK POLSKI


Pobliskie atrakcje:
                      
         
   Rogów - arboretum - 26 km

                                 
          
       
         Inowłódz -
29 km            

     
     Konewka - 30 km
        

 

 

Valid XHTML 1.0 Strict

Rawa Mazowiecka


    Według kroniki Jana Długosza zamek w Rawie został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego, a jego zadaniem była obrona południowej części Mazowsza. Został ukończony pod koniec XIV wieku i był punktem obronnym księstwa czerskiego, następnie płockiego, w latach 1455–1462 siedzibą samodzielnego Księstwa Rawskiego, a od 1462 województwa przynależnego do Korony Królestwa Polskiego. Po pożarze w 1507 został odbudowany, a przy tym dodatkowo ufortyfikowany przeciw atakom artylerii. Od 1559 przechowywano w zamku skarb rawski na potrzeby wojska kwarcianego. W okresie najazdu Szwedów na Polskę został zdobyty przez nieprzyjaciela, splądrowany i wysadzony w powietrze. W 1789 były próby ratowania zrujnowanej warowni, ale prace polecone przez starostę Franciszka Lanckorońskiego zostały przerwane, prawdopodobnie na skutek rozbioru Polski. Prusacy rozebrali część budowli, a z otrzymanych materiałów zbudowali domy w mieście. W 1820, po utworzeniu Królestwa Polskiego, z twierdzy pozostała tylko wieża.


Data powstania

   
1355 - 1370 ul. Zamkowa 3
96-600 Rawa Mazowiecka
woj. łódzkie
? W sezonie (VI-IX)
Sb - Nd: 11.00 - 15.00
data aktualizacji: 13.03.2014 r.


Moim okiem:


    Dla osób zaineresowanych średniowiecznymi klimatami (takimi jak ja) zamek jak najbardziej polecam do odwiedzenia. W województwie łódzkim nie ma wiele tego typu obiektów więc każdy zamek jest na wagę złota:)
Niestety nie miałem przyjemności wejść do środka więc ceny wstępu nie znam, a na stronie internetowej zamku nie ma o niej ani słowa. Z tego co dowiedziałem się jenak ze strony internetowej to w zamku znajdują się wystawy: „Sala rycerska”, „Zamki obronne na Mazowszu Zachodnim”, „Zamek Książąt Mazowieckich w Rawie”, Wystawy fotografii Jerzego Koprowskiego." Z zewnątrz niestety wiele nie zostało już do zwiedzania.  Miejsce to polecam jeśli jest ktoś w okolicy lub jako przystanek w wycieczce po regionie niż jako główny cel wycieczki. Choć to już kwestia indywidualna. Obok  zamku znajduje się stadion miejscowej drużyny piłkarskiej, więc odwiedzając zamek w weekend istnieje spore prawdopodobieństwo że załapiemy się na mecz:)

...

Mapa dojazdu:


Wyświetl większą mapę