ZAMEK CZESKIPobliskie atrakcje:

Hukvaldy - 13 km

                                 
          

          Starý Jičín - 15 km            


  Helfštýn - 56 km 

 Valid XHTML 1.0 Strict


Zamek Stramberk

Hrad Štramberk

    Ruiny zamku, którego pochodzenie nie jest znane (legenda głosi, iż pierwotnie jakoby powinien stanąć na przeciwleglym wzgórzu Kotoucz, jednak budowe uniemożlivily skrzaty z jaskini Czarcia Dziura). Łączony jest on z administrowaniem posiadłości ziemskic tego terenu czy obroną granic ziemskich. Najnowsze prace za budowniczego zamku uważają ród szlachecki Beneszowiców, ewent. ołomunieckie książę ta z rodu Przemyślidów po 1200 roku. W XIII wieku zamek był w posiadaniu duchownego i rycerskiego zakonu templariuszy (patrz T. J. Pešina, Prodromus Moraviografhiae, 1663).

    Po rozwiązaniu zakonu w 1312 r. Zamek był w posiadaniu króla czeskiego Jana Luksemburczyka, a w latach 1333 – 1346 margrabiego morawskiego Karola, póżniejszego króla czeskiego Karola IV. Od 1350 r. (1359 jako castrum Strallenberg) przez 25 lat był majątkiem założyciela miasta, margrabiego morawskiego Jana Henryka, od 1375 r. Zaś jego syna, margrabiego morawskiego Joszta Luksemburczyka. 

    Najbardziej znamienitymi właścicielami zamku po r. 1380 była morawsko-śląska linia rodu Beneszowiców – panów z Krawarzów (dor. 1433). Po roku 1533 zamek zaczął stopniowo pustoszeć. Najstarszy wizerunek z r. 1722 o dyspozycji dwupałacowej z budynkami gospodarczymi i dwoma pryzmatycznymi basztami. W roku 1783 przednia część zamku zawaliła się i mury zostaly rozebrane i użyte jako budulec.

    Północno-wschodnia fortyfikacja zamku wewnętrznego zachowała się w pierwotnej wysokości. W latach 1901 – 1903 okrągła wieża (tzw. berfrit – wysokość 40 m, średnica 10 m) została przykryta dachem i przebudowana na wieżę widokową według projektu znanego praskiego architekta Kamila Hilberta. Mury zewnętrzne w niektórych fragmentach zostały dobudowane i ustawione dwie bramy zamkowe. W fortyfikacji jest wmurowana tablica pamiątkowa dr. Adolfa Hrstki (1864 – 1931, starosta i lekarz sztramberski, niezmordowany propagator miasta) wykonana przez artystę-rzeżbiarza Františka Juránia. Gotycka wieża zamku z otoczeniem i przyległymi odcinkami umocnień (NZK), dla której przyję się nazwa Trúba (potocznie Okrąglak), tworzy wyrażną dominantę miasta, które od r. 1994 jest jej właścicielem.


Data powstania

   
XIII w.
Jaroňkova 77
742 66 Štramberk
Czechy
sprawdź na stronie zamku,
link po prawo ->
sprawdź na stronie zamku,
link po prawo ->


Moim okiem:

    Opis w budowie......

Mapa dojazdu: