ZAMEK RYCERSKI RODU ŚWINKÓW


MOJA OCENA:


Pobliskie atrakcje:
                      
                       Bolków - 3 km

                                 
          

        
Lipa  - 10 km           


          Roztoka  - 11 km
         

 Valid XHTML 1.0 Strict


Świny


    Jedna z legend głosi, że ten ponad 900 letni zamek w Świnach jest połączony tunelem z zamkiem w Bolkowie. Niezależnie jednak od tego nieodkrytego do dziś podziemnego przejścia zamki te dzieli na tyle nieduża odległość, iż możliwe jest ich zwiedzenie w trakcie jednej wyprawy. 

Co ciekawe, zamek w Świnach, jako jeden z niewielu na Śląsku, nigdy nie został zdobyty. Mimo swej siły militarnej nie miał szczęścia w historii dziejów. W 1876 r. pożar strawił całkowicie wnętrze zamku. Jeszcze wcześniej huragany w latach 1840, 1848 i 1868 r. spowodowały m.in. zerwanie dachu i zawalenie szczytu wieży. 

Do zamku wchodzimy przez most (w miejscu dawnego mostu zwodzonego) przed gotycki portal wejściowy. 

Pierwszy raz zamek został odnotowany w kronice czeskiego dziejopisarza Kosmasa z Pragi w roku 1108 jako „Zvini in Polonia”. W latach 70. XIII w. zamek został przekazany rodowi Świnków przez Bolka I Srogiego. Źródła podają, że początkowe dzieje rodu Świnków są związane ze Świnami i rozpoczynają się od Biwoja, giermka legendarnej czeskiej księżnej Libuszy, który w 712 r. podarował jej własnoręcznie upolowanego odyńca, za co miał otrzymać nadania wokół Świn, herb Świnka oraz rękę księżniczki Kazi. 


Data powstania

   
XV  w.
woj. dolnośląskie
5 zł 12:00 - 18:00
data aktualizacji: 30.05.2016r.


...

Mapa dojazdu: